Zakazane kody PKD, czyli jakiego rodzaju działalności spółka z o.o. nie może prowadzić

IMG_35092

Każdy udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na początku swojej drogi zmaga się z konstruowaniem strategicznych elementów w umowie spółki, w tym dotyczących wyboru kodów PKD, na podstawie których podmiot będzie prowadzić działalność gospodarczą. Wybór poszczególnych kodów PKD może jednak przysporzyć udziałowcom niemałych trudności, zwłaszcza jeżeli wybiorą działalność, której spółka z o.o. nie może prowadzić. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka kodów PKD, bowiem ich dobranie do umowy spółki wiązać się będzie z brakami formalnymi wniosku o rejestrację. W takiej sytuacji postępowanie przed KRS będzie niepotrzebnie przedłużone z uwagi na konieczność uzupełnienia braków.

Jak wygląda w praktyce taka sytuacja? Jakiego rodzaju rozstrzygnięcie wydaje sąd? Poniżej zdjęcie postanowienia w sprawie jednego z naszych Klientów:

Opisana w dokumencie sprawa dotyczy kilku braków formalnych, w tym odnoszących się do błędnych kodów PKD. Udziałowcy samodzielnie postanowili dobrać dla spółki odpowiednią listę działalności, lecz niestety nie osiągnęli zamierzonego skutku w postaci szybkiej rejestracji. Z moją drobną pomocą historia skończyła się pomyślnie, bowiem podmiot został zarejestrowany i bardzo mocno rozwija się w swojej branży. Na etapie sporządzania umowy spółki należy zatem zwrócić uwagę na kody PKD, jakich spółka z o.o. nie może wybrać.

Notariusze starają się pilnować, aby spółka zamieściła w umowie prawidłową listę działalności, aczkolwiek przywołany przypadek świadczyć może o tym, iż nie jest to standardem w kancelariach notarialnych. Jeżeli udziałowcy wpiszą do umowy spółki kody PKD dotyczące działalności, której w ogóle spółka nie mogą wykonywać, wówczas będą zmuszenie do ponownej wizyty u notariusza celem dokonania zmiany umowy spółki oraz przyjęcia tekstu jednolitego umowy. Z takim dokumentem oraz na nowo wypełnionymi  stosownymi drukami KRS należy uzupełnić brak formalny w sądzie i poczekać na rejestrację podmiotu.

Naszą wisienką na torcie w dzisiejszym wpisie niech będzie poniższa lista najbardziej powszechnych błędów w sprawie kodów PKD w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Reasumując, nie można wpisać poniższych kodów PKD do umowy spółki z o.o.:

  • 64.11.Z – Działalność banku centralnego
  • 65.11.Z – Ubezpieczenia na życie
  • 65.12.Z – Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe
  • 65.20.Z – Reasekuracja
  • 94.11.Z – Działalność organizacji komercyjnych i pracodawców
  • 94.12.Z – Działalność organizacji profesjonalnych
  • 99.00.Z – Organizacje i zespoły eksterytorialne

Z mojej praktyki wynika również jeden ciekawy wniosek, wydziały gospodarcze krs rozstrzygają tego rodzaju sprawy bardzo niejednoznacznie. Może zdarzyć się, iż w jednym mieście kod PKD zostanie wpisany do KRS, zaś w innym sąd odmówi zamieszczenia takiego wpisu w rejestrze i nakaże usunięcie z umowy spółki. Dla przykładu można wskazać, iż niektóre sądy w dalszym ciągu mają problem z kodem PKD 69.10.Z Działalność prawnicza i odmawiają rejestracji tej działalności w umowach spółek z o.o. Warto zawczasu zabezpieczyć się przed takimi sądowymi przygodami.

Wojciech Stachowicz-Szczepanik | Radca Prawny

Podobne wpisy

2 Komentarze

Czy podobne obostrzenia występują przy spółce akcyjnej ?

Wojciech Stachowicz-Szczepanik · Odpowiedz

Spółka akcyjna rządzi się trochę innymi prawami i część kodów pkd, które wymieniłem jej nie dotyczy tj. może prowadzić działalność w takiej formie np. ubezpieczenia, reasekuracja.

Dodaj komentarz

10 − one =

pole wymagane*