W jaki sposób Członek Zarządu może nie płacić ZUS?

jak-czlonek-zarzadu-moze-nie-podlegac-zus

W jaki sposób Członek Zarządu może nie płacić ZUS?

Sprawowanie funkcji członka zarządu zazwyczaj pociąga za sobą obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Wynika to z faktu, że członek zarządu jest związany ze spółką stosunkiem pracy lub umową cywilnoprawną, a coraz częściej prowadzi działalność gospodarczą.

Niewiele osób jednak pamięta, że nie trzeba odprowadzać składek społecznych od wynagrodzenia członka zarządu spółki kapitałowej, jeśli otrzymuje je jedynie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, która powołuje go do pełnienia tejże funkcji. Członek zarządu, który działa na podstawie powołania nie podlega obowiązkom, które dotyczą jego kolegów z zarządu związanych ze spółką innym węzłem (np. umowa o pracę, umowa zlecenia).

Powyższe wynika z przepisów prawa, a zostało potwierdzone m.in. decyzją nr 22/2014 lubelskiego oddziału ZUS z 21 stycznia 2014 r. (WPI/200000/43/22/2014). ZUS podkreślił, że katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określa art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wyliczenie to nie zawiera opisanego przypadku (tj. sprawowania funkcji członka zarządu wyłącznie na podstawie stosunku  organizacyjnego jakim jest powołanie) jako podstawy uznania wymogu opłacania składek.
Dobra wiadomość jest zatem taka, że istnieje opcja braku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne pod warunkiem, że zrobicie to w odpowiedni sposób. Rozwiązanie podano powyżej.

Wojciech Stachowicz-Szczepanik | Radca Prawny

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

seventeen − 2 =

pole wymagane*