Spółka z o.o. – zalety i wady

Spółka z o.o. - wady i zalety

Spółka z o.o. to dla wielu osób dobry wybór do prowadzenia interesów, czasami wręcz jedyna opcja do rozpoczęcia startu w przedsiębiorczość. Warto przyjrzeć się tej formie prawnej, skoro jest ona najpopularniejszą spółką wśród polskich przedsiębiorców. Dlaczego tak wiele osób wybiera spółkę z o.o.?

Zalety

Przede wszystkim spółka z o.o. to bardzo uniwersalna forma prowadzenia biznesu. Mimo sporej liczby spółek funkcjonujących na rynku, spółka z o.o. kojarzy się z komplikowaną strukturą prawną, a co za tym idzie jest w oczach kontrahentów mocno wiarygodna jako wartościowy podmiot. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jest wykorzystywana zarówno na początkowym etapie budowaniu struktury biznesu, jak i pozwala realizować interesy na wielką skalę. Nie można zapominać, że spółka z o.o.  jest częstym celem przekształcenia przedsiębiorców np. z indywidualnej działalności gospodarczej. Wiele osób celem zabezpieczenia niepewnego i ryzykownego interesu wykorzystuje spółkę z o.o. do realizowania doraźnych inwestycji, po których podmiot jest łączony z innymi spółkami lub likwidowany.

Najważniejszą jednak zaletą docenianą przez przedsiębiorców jest ograniczona odpowiedzialność udziałowców za długi spółki. Ta zasada przeważa przy wyborze tej formy i pozwala na ograniczenie odpowiedzialności majątkowej udziałowców wyłącznie do wkładów wniesionych do spółki. Każdy ze wspólników będzie  mógł ochronić swój majątek prywatny przed nieudanym interesem spółki z o.o. i „stracić” jedynie to, co zostało do spółki wniesione jako wkład.

Spółka z o.o. oferuje również udziałowcom możliwość dość swobodnego ukształtowania zapisów umowy spółki oraz możliwość zaangażowania małego kapitału finansowego (już od 5000 zł). W świetle dyskusji o sukcesji w firmach rodzinnych zwracam uwagę na ważny fakt: udziały w spółce z o.o. są dziedziczne. Oznacza to, iż w przypadku śmierci któregoś ze wspólników przypadające mu udziały będą dziedziczone przez jego spadkobierców.

Nie bez znaczenia pozostaje dla naszych zagranicznych klientów fakt, iż właśnie obcokrajowcy mogą swobodnie prowadzić interesy na terenie RP w tej formie prawnej.

Wady

W pierwszej kolejności wskazuję na praktyczną wadę: podwójne opodatkowanie w sp. z o.o. To zagadnienie na życzenie jednej z osób  będzie tematem następnych wpisów, stąd też dziś sygnalizuję jedynie ten problem. Nadto w parze z podatkami idzie obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Taki system ewidencji zdarzeń gospodarczych potrafi nie jednego rozłożyć na łopatki, dlatego warto pamiętać o tym obowiązku przy wyborze formy prawnej. Minusami będą również formalności związane z sp. z o.o. począwszy od konieczności zawarcia umowy spółki w formie aktu  notarialnego, precyzyjnego ustalenia treści umowy, a skończywszy na obowiązku corocznego składania sprawozdań finansowych.

Moim zdaniem rachunek zysków i strat wypada na korzyść sp. z o.o., ale takie wyliczenia muszą zostać poparte indywidualną analizą każdego biznesu. Staram się w ocenie spółki z o.o. zachować obiektywność, aczkolwiek założyłem w swojej karierze tak wielką liczbę spółek z o.o., że stały się one jakoś dziwnie bliskie mojemu sercu.

Nasza spółka z o.o. może zostać obsadzona w niezliczonej ilości ról, zaś scenariusz, który dla niej napiszemy zależy już tylko od nas.

Wojciech Stachowicz-Szczepanik | Radca Prawny

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

twenty + 13 =

pole wymagane*