Ile jest spółek w Polsce?

Porównanie liczby spółek w Polsce

Wielokrotnie wśród naszych Klientów pojawiały się pytania o popularność spółek w biznesie, zwłaszcza: ile jest spółek w Polsce? Nie zawsze dobre rozwiązanie, to wybór najbardziej rozchwytywanego produktu. Warto jednak brać pod uwagę tendencje panujące na rynku, bowiem dzięki nim można dostrzec ruchy, które wyprzedzają konkurencję. Oczywiście w mojej ocenie wybór formy prawnej to czysto zindywidualizowany proces i należy go przeprowadzić wobec każdego przedsiębiorcy odrębnie celem doboru optymalnego rozwiązania. Mimo tego warto śledzić zmiany zachodzące wśród przedsiębiorców, aby znajdować się kilka kroków przed konkurencją. Niezmiennie od lat ogromną większość wśród spółek prawa handlowego stanowią spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których ilość przekracza obecnie 317 698. Drugie miejsce zajmuje spółka jawna w ilości 33 388, zaś klasyfikację na podium zamyka spółka komandytowa z liczbą 12 658.

Warto zwrócić uwagę, iż spółka komandytowa od dłuższego czasu przeżywa swój rozkwit, co znajduje odzwierciedlenie w liczbach, bowiem od 31.12.2012 r. do 31.12.2013 r. przybyło 2158 spółek. Przyrost nie jest rekordowy, ale myślę, że można uznać go za dość dynamiczny, ponieważ wynosi aktualnie w skali roku 20,6 %. Niestety akcjonariusze spółek akcyjnych mają powody do zmartwień z uwagi na fakt, iż zostali wyprzedzeni przez spółki komandytowe w klasyfikacji najpopularniejszych spółek prawa handlowego i spadli na czwartą pozycję. Godnym naśladowania wynikiem powinny być osiągnięcia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które w liczbie 27 407 powstały w ciągu ostatniego roku kalendarzowego. Wynik nie jest żadnym zaskoczeniem, bowiem od czasu obniżenia kapitału zakładowego w sp. z o.o. do kwoty 5000 zł cieszy się ona niesłabnącą popularnością.

Myślę, iż nie jest wielką zagadką, w jaki sposób będzie prezentować się klasyfikacja trzech najpopularniejszych spółek z końcem bieżącego roku. Bardziej zastanawiająca jest dynamika przyrostu poszczególnych form prawnych. Już teraz można obserwować mocny rozwój spółek komandytowych, zwłaszcza w kontekście spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w roli komplementariusza. Myślę, że taka konstrukcja również i w tym roku przyczyni się do mocnego wzrostu ilości obydwu form prawnych.

Którą drogą będziecie podążać w swoim biznesie przy wyborze formy prawnej, dowiemy się już niebawem, choćby podczas codziennej pracy w Kancelarii.

Wojciech Stachowicz-Szczepanik | Radca Prawny

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

4 × 4 =

pole wymagane*