Chcesz przekształcić się w spółkę? Mamy dla Ciebie 8 ważnych wskazówek.

Chcesz przekształcić się w spółkę? Mamy dla Ciebie 8 ważnych wskazówek.

Przekształcenie swojego biznesu w spółkę to dylemat, przed którym stoi wielu przedsiębiorców. Niezależnie od formy prawnej, w której dotychczas prowadzicie działalność gospodarczą, wybór docelowej spółki nie jest prosty, a warto pamiętać, że co dobre dla jednego przedsiębiorcy, nie zawsze jest uszyte na miarę naszej firmy. Chcę przedstawić Wam kilka praktycznych spostrzeżeń, które mogą pomóc podjąć decyzję co do dalszych losów firmy.

1. Czy na pewno przekształcenie jest lepszym wyborem niż otworzenie spółki od zera?
Przy ocenie niektórych przedsiębiorstw okazuje się, że z uwagi na ich sytuację finansową oraz strukturę majątku dużo lepszą opcją jest zbudowanie drugiej firmy obok dotychczasowej. Otworzenie spółki od zera pozwala stworzyć nierzadko śmiałą strukturę, która bez najmniejszych problemów zabezpieczy nasz biznes. Oczywiście to rozwiązanie jest przeznaczone dla  grupy przedsiębiorców, których struktura majątku pozwoli z sukcesem wdrożyć taki model. W porównaniu do przekształcenia będzie to również rozwiązanie prostsze w przeprowadzeniu oraz generujące mniejsze koszty.

2. Wybór spółki, w którą się przekształcimy, musi być dogłębnie przemyślany.
Koszty oraz stopień skomplikowania procedury przekształcenia zależy od wyboru określonego rodzaju spółki. Warto zrobić solidną kalkulacje i symulację potencjalnych kosztów. Analizy rodzaju spółki, w którą chcielibyśmy przekształcić naszą firmę powinna odbyć się z uwzględnieniem zasad odpowiedzialności, które nas tam spotkają, formalizmów obowiązujących w danej spółce, stopnia skomplikowania zarządzania podmiotem, i co najważniejsze podatków, które zapłacimy od osiąganych dochodów.

3. Skutki przekształcenia.
Co do zasady prawa i obowiązki dotychczasowej firmy przechodzą na spółkę przekształconą. Oznacza to, że wszystkie podpisane umowy (w tym o pracę), pożyczki, kredyty, decyzje, koncesje itp. przechodzą na przekształconą spółkę. Zdarza się jednak, że przepis prawa lub określony zapis umowy wprowadza obowiązek poinformowania stosownych organów albo kontrahentów o przekształceniu. W praktyce najcześciej dotyczy taki przypadek dofinansowań unijnych.

4. Oznacz prawidłowo dzień przekształcenia.
Odpowiedni dzień przekształcenia jest kluczowy dla firmy, zwłaszcza dla działu księgowego. Dzień rejestracji przekształcenia stanowi dzień powstania spółki przekształconej. Skutkiem przekształcenia jest zatem operacja księgowa, której konsekwencją będą odpowiednie rozliczenia publicznoprawne. Brak określenia daty przekształcenia lub jej zły wybór może skutkować dla firmy koniecznością uporządkowania spraw w środku miesiąca, co przyprawi panie księgowe o zawrót głowy. Przypilnujcie zatem, aby przekształcenie nastąpiło ze skutkiem na ostatni dzień miesiąca, a wasza relacja z księgową na pewno ulegnie dużej poprawie.

5. Przygotuj wszystkie dokumenty do przekształcenia na najwyższym poziomie.
Przekształcenie jako dość sformalizowana procedura generuje konieczność przygotowania kilku dokumentów, w tym ustalenia treści przyszłej umowy spółki przekształconej. Jeżeli na etapie przekształcenia umiejętnie określimy całą treść umowy oraz pozostałej dokumentacji, pozwoli nam to uniknąć kolejnych wizyt u notariusza celem dokonania zmian treści naszych umów. Czasami brak stosownych klauzul w umowie uniemożliwia skuteczne zarządzanie i optymalizowanie niektórych rozwiązań o charakterze finansowym.

6. Określ szczegółowo wkłady w spółce przekształcanej.
Szczegółowe opisanie wkładów i źródeł ich pochodzenia w umowie spółki pozwoli Wam w przyszłości uniknąć sporów z fiskusem. Najcześciej błędne opisy skutkują sporem, w jakiej dacie wkład został wniesiony (przed przekształceniem, czy też po chwili przekształcenia).

7. Wybierz samodzielnie biegłego rewidenta.
Procedura przekształcenia w wielu przypadkach przewiduje obowiązkowe sporządzenie opinii biegłego rewidenta wyznaczonego przez sąd rejestrowy. Nie umniejszając wiedzy i umiejętnościom naszych biegłych, polecam wybrać samodzielnie osobę biegłego i poprosić sąd o wyznaczenie tego konkretnego biegłego do badania naszej dokumentacji. Takie rozwiązanie ma ogrom zalet m.in.: ustalenie z biegłym wysokości wynagrodzenia (jeżeli sąd wyznaczy nam biegłego, wówczas wpływ na wynagrodzenie jest mocno ograniczony), termin realizacji zlecenia jest sprawny (możemy określić wcześniej z biegłym zasady postępowania).

8. Podatki, podatki i jeszcze raz podatki!
Określ przed przekształceniem wszystkie skutki podatkowe procedury, a nadto konsekwencje podatkowe które wystąpią po przekształceniu w nowej spółce. Polecam przeprowadzenie rozmów w ramach okrągłego stołu z prawnikiem, księgowym, biegłym rewidentem i zrobienie solidnej burzy mózgów, bowiem po przekształceniu (lub aportach) pewnych elementów nie uda się cofnąć, ani też sprostować.

Niezależnie od tego jak złożone bywają procedury zmiany formy prawnej, każda ambitna i mocno rozwijająca się firma będzie musiała stanąć przed takim dylematem. Warto pamiętać, że wraz z rozwojem firmy, nasz garnitur zwany formą prawną musi rosnąć razem z nami. Nikt nie lubi przecież chodzić w spodniach, które są za krótkie, a marynarka nie chce zapiąć się na brzuchu.:)

Wojciech Stachowicz-Szczepanik | Radca Prawny

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

one − 1 =

pole wymagane*